POLITICIAN's

Name Party Votes Turnout
Ranil Jayawardene Con 37,754 65.5%
Barry Jones Lab 9,982 17.3%
Graham Cockarill LibDem 6,987 12.1%
Chas Spradberry Green 1,476 2.6%
MikeGascoigne UKIP 1,061 1.8%
Robert Blay Ind 367 0.6%
Con Majority 27,772 Turnout 76.3%

 

Candidates for the General Election NE Hampshire Constituency

robertblayweb

Robert Blay - Independent

  grahamcockarillweb   
Graham Cockarill - LibDem

mikegascoigneweb
Mike Gascoigne - UKIP

raniljayawardenaweb
Ranil Jayawardena - Conservative

barryjonesweb
Barry Jones - Labour

chasspradberyweb
Chas Spradbery - Green

 


Results of the Election of the Hampshire County
Councillors held on 4th May 2017

Fleet Town Turn Out 40%
Name Party Votes Result
Steve Forster The Conservative Party 2735 elected
Alan Harry Langridge UKIP 155  
Alan John Oliver CCU 2227  
Sam Butler Labour Party 483  
Hope, Howling The Official Monster Raving Loony Party 78  

 

 

Church Crookham & Ewshot Turn Out  39%
Name Party Votes Result
Clive Astin Labour 324
John Bennison CCU 3055 elected
Stephen Alexander Gorys Conservative 1787
Dawn Moors UKIP 176
Chas Spradberry Green 188

 


Referendum Hart Result
      Remain: 52% (30,282 votes)
    Leave: 48% (27,513 votes) 
Turnout 82.7%


Hart District Council Elections  2016

 

Ward/Parish Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Fleet West Ward 
John Bennison CCH 516
Lesley Buckland Lab 107
Paul Einchcomb LibDem 157
Steve Forster Con 1034 elected
Karen Rutter UKIP 109
Crookham West & Ewshot Ward
Simon Ambler CCH 1343 elected
Dawn Moors UKIP 162
Chris Simmons Con 616
Moria Smyth Lab 98
Charles Spradberry Green 70
Crookham East
Helen Butler Con 540
James Radley CCH 1604 elected
Ruth Williams Lab 135
Fleet Central
Max Bobetsky Con 743
John Gawthorpe Lab 213
Howling "Laud" Hope OMRLP 42
Wendy Makepeace-Browne CCH 1184 elected
David Owens UKIP 200
Fleet East
Sam Butler Lab 267
Neil Walton LibDem 446
Peter Devonshire UKIP 220
Jonathon Bruce Con 1188 elected

2016 Hampshire  and IoW Police Crime Commissioner Candidates

Turnout: 

Candidate

Party

1st pref

2nd pref

Total

Status

Michael Lane

Conservative

113,717 40,273 153,990 elected

Simon Hayes

Independent

60,743

Robin Price

Labour

63,747 23,997 87,744

Richard Adair

Lib Dem

55,266  

Don Gerrard

Independant

14,976  

Roy Swales

UKIP

54,113
Steve Watts Zero Tolerance 35,989

Local MP - Ranil Jayawardena

Phone at House of Commons - 0207 219 3637
email - ranil.jayawardena@parliament.uk 
Address - The House of Commons, Westminster, London. SW1A 0AA

In May 2015, the people of North East Hampshire put their trust in Ranil Jayawardena and he was elected as their Member of Parliament, following the decision to retire from Rt Hon James Arbuthnot.

Ranil Jayawardena is the Member of Parliament for North East Hampshire, having been elected in May 2015. He was previously a local Councillor, serving as Deputy Leader of the Borough of Basingstoke and Deane until his election to Parliament. 

He is proud to represent his home constituency; having grown up in Hook, Ranil went to the local schools in Hook, Odiham and Alton, after which he won a place at the London School of Economics. Ranilís subsequent commercial experience involved working for one of Britainís biggest financial institutions - Lloyds Banking Group plc - in the City of London. He now lives in Bramley, in the north of the constituency, with his wife Alison and young daughter Daisy.

Selected at a US-style 'open primaryí ahead of the General Election in 2015, Ranil said: ďIím honoured to serve North East Hampshire. I grew up here, live here and care passionately about our area. We live in a great part of the country but, having served as local Councillor previously, Iíve seen that we can make our corner of Hampshire even better. With the support of local residents, thatís what Iíll seek to do in the years ahead.Ē

After his election, Ranil was quickly elected by fellow MPs to the Home Affairs Committee, which is responsible for examining the expenditure, administration, and policy of the Home Office and its associated public bodies. He was also unanimously elected as the Chairman of the All-Party Parliamentary Group on Hampshire and the Isle of Wight.

In his spare time, Ranil likes watching cricket and tennis. He also has a strong interest in local history and spends some of his free time reading on the subject, as well as enjoying walks in the local area, shooting, board games and the occasional trip to the theatre. He remains a Freeman of the City of London and a Fellow of the RSA.

 

 

Councillors in Hart after the 2015 election:  Con - 16   Lib Dem - 8   CCH - 8   Ind - 1  

 

 

Ward/Parish Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Fleet West Ward 
Stephen Cantle CCH 952
Paul Einchcomb LibDem 336
Sara Kinnell Con 2686 Elected
James Hurst Lab 338
Gordon Smith UKIP 280
Crookham West & Ewshot Ward
Dominic Arthur Lab 359
David Owens UKIP 384
Tony Clarke CCH 2207 Elected
Christopher Simmons Con 2003
Crookham East
Chris Axam CCH 1870 Elected
Helen Butler Con 1834
Dawn Moors UKIP 387
Ruth Williams Lab 379
Fleet Central
John Bennison CCH 1716
Robert Blay UKIP 364
Alex Gray Con 2038 Elected
Satdeep Grewal Lab 468
Howling "Laud" Hope OMRLP 88
Fleet East
Peter Devonshire UKIP 407
John Gawthorpe Lab 539
Stephen Parker Con 2678 Elected
Neil Walton LibDem 774

 

Mr. Cameron comes to Fleet              cameron.jpg (101990 bytes)                                     

Photo courtesy of   Louise Lamb     Please click on photo to enlarge

 

 

Links to Party Political Websites

 

Hampshire  and IoW Police and Crime Commissioner Results 2012

 

Hart Council and Parish Elections 2014 

Hart Council and Parish Elections 2015

 

Fleet and Crookham Parish Wards Results 2012

Fleet and Crookham Parish Wards Results 2010

 

Hart Council Election Results May '12
Hart Council Election Results May '11
Hart Council Election Results May '10
Hart Council Election Results May '09
Hart Council Election Results May '08
Hart Council Election Results May '07
Hart Council Election Results May '06
Hart Council Election Results May '04
Hart Council Election Results May '03

Hart Council Election Results May '02

 

Hampshire County Council Election May 2013 Results

Hampshire County Council Election June 2009 Results

Hampshire County Council Election May 2005 Results


NE Hampshire General Election 2015 Results

NE Hampshire General Election 2010 Results

NE Hampshire General Election 2005 Results
NE Hampshire General Election 2001 Results

 

FLEET, CROOKHAM AND ELVETHAM HEATH PARISH ELECTIONS

CURRENT COUNCILORS

Wards Councillor Tel email
Ancells George Woods 01252 620548 george.woods@fleettowncouncil.org.uk 
  Georgena Lewis N/A georgina.lewis@fleettowncouncil.org.uk 
Calthorpe Ward Richard Appleton 07962 066748 richard.appleton@fleettowncouncil.org.uk 
  Grahame Chenery 01252 617033 graham.chenery@fleettowncouncil.org.uk 
  Leslie Holt 01252 624814 leslie.holt@fleettowncouncil.org.uk 
  Alan Oliver 01252 679235 alan.oliver@fleettowncouncil.org.uk 
Courtmoor Ward Chris Axam 01252 626341 chris.axam@fleettowncouncil.org.uker
  Chris Butler N/A chris.butler@fleettowncouncil.org.uk 
  Paul Einchcomb 01252 662720 paul.einchcomb@fleettowncouncil.org.uk 
  Wallace Vincent 01252 628328 Wallace.vincent@fleettowncouncil.org.uk 
Crookham Village Peter Crawley   peter.crawley@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Judy Johnson   judy.johnson@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Wendy Brown   wendy-makepeace.brown@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Julia Amber   julia.amber@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Simon Ambler   siman.ambler@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Clive Eastwood   peter.crawley@crookhamvillage-pc.org.uk 
  David Jackson   peter.crawley@crookhamvillage-pc.org.uk 
  Richard Eastment   peter.crawley@crookhamvillage-pc.org.uk 
       
       
       
       
       
Elvetham Heath Chris Aldren    
  Nicky Bond    
  George Brown    
  Marilyn Robson    
  Emma Watmore    
  Richard Woods    
Fleet Central Steve Forster 01252 626303 steve.forster@fleettowncouncil.org.uk 
  Dennis Gotel 01252 614648 dennis.gotel@fleettowncouncil.org.uk 
  Alan Hope 07946 292557 alan.hope@fleettowncouncil.org.uk 
  Helen Perthen 07092 984105 helen.perthen@fleettowncouncil.org.uk 
  Richard Robinson 01252 614590 richard.robinson@fleettowncouncil.org.uk 
Pondtail Ward Sue Fisher 01252 674803 sue.fisher@fleettowncouncil.org.uk 
  Dai Pierce 01252 621408 dai.pierce@fleettowncouncil.org.uk 
  Bob Schofield 01252 621373 bob.schofield@fleettowncouncil.org.uk 
  Sue Tilley 01252 668848 sue.tilley@fleettowncouncil.org.uk 

WARDED PARISH ELECTIONS 2012

Pasrish     Candidate Result Votes Cast
Crookham Village Crawley Peter Fredric Elected Unopposed
  Watt Brian Anthony Elected Unopposed
Crookham Zebon Ambler Julie Graham Elected Unopposed
  Ambler Simon Rory Elected Unopposed
  Ashton Phillip Charles Elected Unopposed
  Jackson David Howard Elected Unopposed
  Lethbridge Colin Jeffrey Elected Unopposed



WARDED PARISH ELECTIONS 2010

Pasrish     Candidate Result Votes Cast
Ancells George Woods Elected Unopposed
Calthorpe Richard Appleton Elected Unopposed
  Arthut Hurley Elected Unopposed
Fleet Central Steve Forster Elected Unopposed
  Howling Hope Elected Unopposed
  Helen Perthen Elected Unopposed
  Richard Robinson Elected Unopposed
Courtmoor Christopher Butler Elected Unopposed
  Paul Einchcoombe Elected Unopposed
  Andrew Macallan Elected Unopposed
Pondtail Robert Coupland Voting on 27th May  
  Sue Fisher Voting on 27th May  
  Antony Kruse Voting on 27th May  
  Dai Pierce Voting on 27th May  
  Violet Randall Voting on 27th May  
  Bob Schofield Voting on 27th May  
  Sue Tilley Voting on 27th May  
East Mary Barry Elected Unopposed
  John Burford Elected Unopposed
  Rosalind Butler Elected Unopposed
  Nick Harris Elected Unopposed
  Elizabeth Ong Elected Unopposed
Queen Elizabeth No Nominations    
Elvetham Heath Louse Esdale Elected Unopposed
  Paul Hammond Elected Unopposed
  Ann Robson Elected Unopposed
  Stefan Wojciechowski Elected Unopposed
Gally Hill No Nominations    

 

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS

 

HAERT DISTRICT COUNCILORS for FLEET and CHURCH CROOKHAM


FLEET & CHURCH CROOKHAM COUNCILORS

Ancells

Neil Walton
01252 504030

netl.walton@fleet-tc.gov.uk
 

Jonathan Wright
07909797167

jonathan.wright@fleet-tc.gov.uk 

Fleet Pondtail

       

Ian William Lewis (Con)

Sharyn Wheale (Con)

Kathy Jasper
01252 629667
kathy.jasper@fleet-tc.gov.uk
 

Dai Pierce
01252 621408
dai.pierce@fleet-tc.gov.uk 

Bob Schofield
01252 621373
bob.schofield@fleet-tc.gov.uk 

Jeff Smith
07581 537516
jeff.smith@fleet-tc.gov.uk 

Fleet Central             

Gavin Evans (Con)

Akmal Gani (Con)

Wendy Makepeace-Browne
CCH

Denis Gotel
01252 614648

denis.gotel@fleet-tc.gov.uk 

Alan Hope
07946 292557
alan.hope@fleet-tc.gov.uk 

Alan Oliver (CCU)
01252 679235
alano@cchartt.org.uk 

Richard Robinson
01252 614590
richard.robinson@fleet-tc.gov.uk 

Alexander Grey
07919440226
alex.grey@hart.gov.uk
  

Paul Einchcomb
01252 662720
paul.einchcomb@fleet-tc.gov.uk 

Calthorpe Ward

Grahame Chenery 
01252 617033

graham.chenery@fleet-tc.gov.uk 

Steve Forster 
01252 626303

steve.forster@fleet-tc.gov.uk  

Leslie Holt
01252 624814

leslie.holt@fleet-tc.gov.uk 

Richard Woods
01252 625246
richard.woods@fleet-tc.gov.uk 

Church Crookham West & Ewshot

Jenny Radley (CCH)
01252 628751 jennyr@cchart.org.uk  

Simon Ambler (CCH)
01252 625808
simona@cchart.org.uk
 

Tony Clarke (CCH)
01252 627547
tonyc@cchart.org.uk
 

Church Crookham East

Gill Butler (CCH)
01252 786108
gillb@cchart.org.uk
 

James Radley (CCH)
01252 628751
jamesr@cchart.org.uk
 

Chris Axam (CCH)
01252 626341
chrisa@cchart.org

Fleet Courtmoor

John Bennison (CCU)


 

Steve Cantle
07468 043861
steve.cantle@fleet-tc.gov.uk 

Alex Gray
07919 440226
alex.gray@fleet-tc.gov.uk 

Fleet North

Anthony Barrell (Con)

Stephen Parker (Con)

Fleet West

Steve Forster (Con)

Alexander Gray (Con)

Sara Kinnell (CCU)
01252 693509
sarak@cchart.org.uk
 

Fleet East

Ian Lewis (Con)

Stephen Parker

stephen.parker@hart.uk 

Map of Wards

top

2015 Results for the Hart District Council elections held on the 7 May 2015

 

Ward/Parish Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Fleet West Ward 
Stephen Cantle CCH 952
Paul Einchcomb LibDem 336
Sara Kinnell Con 2686 Elected
James Hurst Lab 338
Gordon Smith UKIP 280
Crookham West & Ewshot Ward
Dominic Arthur Lab 359
David Owens UKIP 384
Tony Clarke CCH 2207 Elected
Christopher Simmons Con 2003
Crookham East
Chris Axam CCH 1870 Elected
Helen Butler Con 1834
Dawn Moors UKIP 387
Ruth Williams Lab 379
Fleet Central
John Bennison CCH 1716
Robert Blay UKIP 364
Alex Gray Con 2038 Elected
Satdeep Grewal Lab 468
Howling "Laud" Hope OMRLP 88
Fleet East
Peter Devonshire UKIP 407
John Gawthorpe Lab 539
Stephen Parker Con 2678 Elected
Neil Walton LibDem 774

 

HART DISTRICT COUNCIL AND PARISH ELECTIONS  MAY 2014 RESULTS

Ward/Parish Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Fleet West Ward 
Stephen Cantle CCH 790
Harriet Englaqnd CCH 842
Perdi Foster Con 1050 Elected
Steve Forster Con 1066 Elected
Ros Gordon LibDem 275
James Hurst Lab 249
Gordon Smith UKIP 406
Jeff Smith LibDem 218
Richard Woods Con 1148 Elected
Crookham West & Ewshot Ward
Simon Ambler CCH 1591 Elected
Anthony Barrell Con 671
Tony Clarke CCH 1590 Elected
Tim Davies Con 564
Jenny Radley CCH 1708 Elected
Chris Simmons Con 654
Crookham East
Chris Axam CCH 1403 Elected
Gill Butler CCH 1432 Elected
Helen Butler Con 727
Keith Capri Con 470
Lames Leggett Lab 188
Dawn Moors UKIP 389
Debbie Moss Con 585
James Radley CCH 1407 Elected
Ruth Williams Lab 187
Fleet East
Paul Einchcomb LibDem 551
John Gawthorpe Lab 288
John Howe UKIP 460
Gerard Jones Lab 232
Ian Lewes Con 1294 Elected
Stephen Parker Con 1215 Elected
Richard Robinson LibDem 515
Neil Walton LibDem 417
Sharyn Wheale Con 1464 Elected

 

 

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2012 RESULTS

top

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham East 31.83
Debbie Moss Con 218
James Radley CCH 976 Elected
Fleet Central 34.49
James Davies Lab 125
Akam Hussain Gani Con 724 Elected
Denis George Gotel Ind 621
Howling Laud Hope MRL 39
Fleet Courtmoor 41%
John Bennison CCU 799 Elected
Chris Butler Con 641
Ruth Anne Williams Lab 110
Fleet Pondtail 39.85
Paul Stephen Einchcoombe LibDem 421
Satdeep Kaur Grewal Lab 147
Ian William Lewis Con 880 Elected
Fleet West 45.68
Tim Davies Con 362
Alan John Oliver Ind 1483 Elected

 

 

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2011 RESULTS

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham West 3928 49.08
Gani, Akmal Con 750
Radley, Jenny CCH 1468 Elected
Fleet Courtmoor 3700 54.03
Axam, Chris CCH 986 Elected
Forster, Steve Con 691
Lines, Steve Ind 184
Williams, Ruth Ann Lab 127
Fleet North 5407 40.15
Barrell, Anthony Con 1397 Elected
Grewal, Satdeep Kau Lab 305
Van Dolen, Mariken LibDem 452

 

top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2010 RESULTS

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham East      
Brian Burchfield Con 896
Gill Butler CCH 1805 Elected
Church Crookhm West
Simon Ambler CCH 1909 Elected
James Pugmore Con 1016
Fleet Central
Denis Gotel Ind 1129
Gavin Evans Con 1768 Elected
Alan Hope MRL 169
Fleet North
Stephen Parker Con 2312 Elected
Mariken Van Dolen LibDem 1350
Fleet Pondtail
Sharyn Wheale Con 1922 Elected
Jane Baker LibDem 838
Fleet West
Richard Appleton Con 1761 Elected
Richard Robinson LibDem 986

top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2008 RESULTS

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham Est       3752 37.79
Debbie Moss Con 476
Radley James CCH 942 Elected
Fleet Central 4238 34.05
Christopher Hunt Con 1040 Elected
David Jenkins Lab 68
Richard Robinson LibDem 335
Fleet Courtmoor 3703 51.31
John Butler Con 1113 Elected
Paul Einchcomb LibDem 722
Ruth Williams Lab 65
Fleet Pondtail 3633 53.1
Sue Fisher LibDem 718
David Healey Con 1211 Elected
Fleet West 3807 34.2
Tim Davies Con 1005 Elected
Sarah Horton LibDem 227
Janet Young Lab 70

top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2007 RESULTS

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham West       3878

37.67%

Jenny Radley CCH 963 Elected    
Ellie Whyte Con 462    
Fleet North       4795

30.41%

Anthony Barrell  Con 874 Elected
Mariken Van Dolen  LibDem 584
Fleet Courtmoor        3721

46.09

Chris Axam CCH 828 Elected    
Chris Butler Con 758    
Howling Laud Hope  OMRLP 42    
Melita Sheila Florence Stone Lab 87


 
top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2006 RESULTS

 

 

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham East      

43.35%

Butler, Christopher John Con 643       
Butler, Gillian Elizabeth CC Hart

887

Elected    
Snape, Sarah Jane Lab  88
Church Crookham West      

38.80%

Ambler, Simon Rory CCH 1001 Elected    
Hall, Michael Wrighton Com 396    
Wensley, Mitchell Clifford      Lab  50
Fleet Central      

37.72%

Davies, John  Lab  97    
Gotel, Denis George Ind 726 Elected    
Heffernan, Viginia Margaret Con 702
Fleet North      

34.19%

Parker, Stephen George Com 850 Elected    
Van Dolen, Maria Elizabeth      Lib Dem 672      
Fleet Pondtail       

54.10%

Fisher, Rodney William LibDem 836      
Green, David Alan Ind 160    
Stone, Sheila Florence Melita      Lab 37
Wheale, Sharyn Alice Con 920 Elected
Fleet West        3970

39.10%

Appleton, Richard Joseph Con 782 Elected    
Davies, Andrew Llauddog Timothy Con 623 Elected     
Griffin, Christopher Sercombe LibDem 525    
Keep, Peter Jeremy CCH 489
Keith, Maria Louse Green 232

 

top

 

 

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2005 RESULTS

 

 

Ward Turn out: 66%  
Church Crookham West
Name Party Votes Result
Ambler, Simon Rory Community Campaign (Hart) 1,698 Elected
Moss, Deborah Elizabeth The Conservative Party 760

top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS  MAY 2004 RESULTS

 

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham East       3937

43.7%

Deborah Moss Con 735       
James Radley CC Hart

907

Elected    
Church Crookham West       3971

36%

Sara-Lea Kinnell Con 528    
Jennifer Radley CC Hart 921 Elected    
Fleet Central       4330

36%

Peter Carr Ind 757    
Alan Pearson Con 823 Elected    
Fleet Courtmoor       3970

43.8%

Paul Eichcomb LibDem 848 Elected    
Ernest Jasper Con 812      
Fleet Pondtail        3918

47.5%

Andrew Davies Con 549      
Susan Fisher LibDem 1192 Elected    
Fleet West        3970

41.4%

Stephen Cantle CC Hart 515       
Geoffrey Donkin LibDem 262      
Shaun Holden Con 762 Elected    

 

CC Hart = Community Campaign (Hart)

 

top

 

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS 1 MAY 2003 RESULTS

Ward

Party Votes Result Electorate %Turnout
Church Crookham West     3971  
Nicola Dommett Lib Dem  424      
Nigel Moakes Green  52      
Lorraine Fullbrook Con  593 Elected    
Fleet North       2626  
Anthony Barrell Con  355 Elected    
Richard Robinson Lib Dem  336      
Courtmoor     3970  
Wallace Vincent Con 673 Elected    
Jeff Smith Lib Dem  458      

 

 

top

HART DISTRICT COUNCIL ELECTIONS 2 MAY 2002 RESULTS
Note new wards have been formed

Ward Party Votes Result Electorate %Turnout
Fleet Pondtail       3918 33.6
Susan Fisher Lib Dem  606 Elected Elected at by-election
Hugh Meredith Lab  258      
Vacant          
Sharyn Wheale Con  697 Elected    
Fleet Central     4330 31.4
Denis Gotel Ind  695 Elected    
Carol Leversha Con  635 Elected    
Lars Mosesson Green  118      
Jeffrey Robert Lib Dem  345      
John Stocks Con  600       
Church Crookham West     3971 31.5
Paul Collins Lib Dem  490      
Rodney Fisher Lib Dem  402      
Lorraine Fullbrook Con  722 Elected    
Simon Ambler Con  746 Elected    
Church Crookham East     3937 32.9
Roger Carter Lib Dem  533      
Adrian Emmanuel Lib Dem  501      
Peter Hutcheson Con  739 Elected    
Deborah Moss Con  676 Elected    
Fleet Courtmoor     4020 36.1
Peter Carr Con  608 Elected    
Nicola Dommett Lib Dem  430      
Stephen Gorys Ind  789 Elected    
Colin Hazel Con  521      
Sheila Stone Lab  215      
Fleet North     2626 26.2
Erica Axam Lib Dem  278      
Anthony Barrell Con  395 Elected    
Stephen Parker Con  441 Elected    
Richard Robinson Lib Dem  210      
Fleet West     3970 30.0
Geoffrey Donkin Lib Dem  386      
Sean Holden Con  782 Elected    
Richard Hunt Con  804 Elected    

 

top

 

COUNCIL HISTORY

1973-IND, 1976-IND, 1978-IND, 1979-CON, 1980-CON, 1982-CON, 1983-NOC, 1984-NOC, 1986-NOC, 1987-NOC, 1988-NOC, 1990-NOC, 1991-NOC, 1992-NOC, 1994-NOC, 1995-NOC, 1996-NOC, 1998-NOC, 1999-NOC, 2000-CON, 2002-CON

 

 

NE HAMPSHIRE GENERAL ELECTIONS

 

 

NE Hampshire 2015 General Election

 

Name Party Votes Turnout
Ranil Jayawardena Con 35573 65.88%
Graham Covkarill LibDem 5657 10.48%
Robert Blay UKIP 4732 8.76%
Amran Hussain Lab 5290 9.8%
Andrew Johnson  Green 2364 4%
Max Bobetsky MonsterRaving Loony 384 1%
Con Majority Turnout

 

 

top

 

NE Hampshire 2010 General Election

 

 

Name Party Votes Turnout
J Arbuthnot Con 32,075 60.6%
D Coulson LibDem 13,478 25.9%
Ruth Duffin UKIP 2,213 4.2%
Barry Jones Lab 5,173 9.8%
Con Majority 18,597 Turnout 52,939

 

top

 

NE Hampshire 2005 General Election 

                                     

 

Name Party Votes Turnout
J Arbuthnot Con 25,407 53.76%
Adan Carew LibDem 12,858 27.2%
Paul Birch UKIP 1,392 2.9%
Con Majority 12,549 Turnout 64.8%

 

 

top

 

 

NE Hampshire 2001 General Election

 

 

Name Party Votes Turnout
J Arbuthnot Con 23,379 53.2%
M Plummer LibDem 10,122 23%
B Jones Lab 8,744 19.9%
G Mellstrom UKIP 1,702 3.9%
Con Majority 13,257 Turnout 61.6%
Swing from Con to Lab of 0.8%

 

top

 

 

 fleethants.com apologises for giving  an incorrect description of James Arbuthnot previously.

top


Hampshire County Council Election May 2013 Results

Church Crookham & Ewshot Turn out: 32.54
Name Party Votes Result
Bennison, John Community Campaign Hart 2367 Elected
Vincent, Wallace The Conservative Party 1,167
Johnson, Nigel UKIP 579
Williams, Ruth The Labour Party 232

John Bennison    

 
Fleet Turn out: 32.93%
Name Party Votes Result
Wheale, Sharyn Alice The Conservative Party 2309 Elected
Oliver, Alan Independant 1757
Forrester, Christine UKIP 629
Walton, Neil LibDem 234  
Nabbs, Verd Labour Party 194  
Hope, Howling The Official Monster Raving Loony Party 63  

Sharyn Wheale    

Hampshire County Council Election June 2009 Results

Church Crookham & Ewshot Turn out: 44.1%
Name Party Votes Result
Pritpal Singh The Conservative Party 1,774
Jenny Radley Community Campaign Hart 3,822 Elected
Jim White The Labour Party 148

Jenny Radley - Tele 01252 628751 - email jenny.radley@hants.gov.uk

 
Fleet Turn out:  39.36%
Name Party Votes Result
Wheale, Sharyn Alice The Conservative Party 3,624 Elected
Gotel, Denis George Independent 1,964
John Davies Labour 337

 

Sharyn Wheale - email sharyn.wheale@hants.gov.uk                               

Hampshire County Council Election May 2005 Results

Church Crookham & Ewshot Turn out: 67.4%  
Name Party Votes Result
Hutcheson, Peter Robert Charles The Conservative Party 4,482 Elected
Neighbour, David Alan Liberal Democrat 2,889
White, James Edward Cecil The Labour Party 1,116

 

 
 for Fleet Turn out: 66.2%  
Name Party Votes Result
Wheale, Sharyn Alice The Conservative Party 3,460 Elected
Gotel, Denis George Independent 2,116
Fisher, Rodney William Liberal Democrat 2,101
Jones, Laura Claire The Labour Party 857
Keith, Maria Louise Green Party 328

Hampshire  and IoW Police and Crime Commissioner November 2012 Results

Turnout: 211,886 - 14.6%

Second round 

Candidate

Party

Final total

%

Status

Simon Hayes

Independent

80,669

55.1

Elected

Michael Mates

Conservative

65,804

44.9

 

First round

Candidate

Party

1st pref

%

2nd pref

Michael Mates

Conservative

52,616

24.8

13,188

Simon Hayes

Independent

47,632

22.5

33,037

Jacqui Rayment

Labour

38,813

18.3

 

David Goodall

Lib Dem

27,197

12.8

 

Don Jerrard

Justice and Anti-Corruption Party

24,443

11.6

 

Stephen West

UKIP

21,185

10

 

 

top



Political Links:       top

Labour Party    Conservative Party    Liberal Democrats    UK Independence Party    Green Party